Vajinismus Tedavisi – Op. Dr. Tevfik Sipahi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi Ankara 2019, 2020 Fiyatları

Vajinismus, her 10 kadından birinde psikolojik faktörlerin neden olduğu fizyolojik bir hastalıktır. Bu hastalıkta vajinanın alt kısmındaki pelvik kaslar kontrolden çıkar ve cinsel ilişkiyi önler. Vajinismus, çiftler için hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlar yaratır. Bu yazıda vajinismus tedavisini inceleme ve tedaviyle ilgili birçok sorunun cevabını bulma şansınız olacak.

Vajinismus Nedir?

Kadınların istemdışı geliştirdikleri kasılmalar neticesinde cinsel birleşmenin gerçekleşememesi durumu pek çok kadında gözlemlenirken genelde muhafazakar toplumlarda yaşayan kadınların sıklıkla karşılaştığı hastalıktır. Vajinismus ‘vajinismus primer – daha önce cinsel ilişki yaşamamış kadınların sahip olduğu-‘ ve ‘sekonder vajinismus – daha önce ilişki yaşamış ancak doğum ya da tecavüz gibi travmaları atlatamamış kadınlarda görülen-’ olarak iki katagoriye ayrılır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismusta cinsel ilişki gerçekleşemez veya acı verici bir şekilde zorlukla gerçekleşir. Bu durumun altında yatan sorun, kişinin “korkusu” olmasıdır. Ancak, yaşanan korku ve bu korkuların ciddiyeti kişiden kişiye değişmektedir. Bu korkuların arasında, genellikle cinsel ilişki eksikliğine yol açan “ilk gece korkusu var. Vajinismusu olan hasta istemeden bacaklarını kapatır ve eşini çıkarır. Ek olarak, vajinismus teşhisi konan hastalar, genital bölgeye elle dokunulmasına bile izin vermez. Cinsel ilişki sırasında, beyin bilinçsizce bedeni istemeden kendisini korumak için yönlendiren bilinçaltı tehlike ifadelerini tanımlar. Cinsel isteksizlik ve vajinismus aynı değildir. Vajinismus, psikolojik olarak yaşanan sorunların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Vajinismus Neden Olur, Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus, bireyin iç endişelerine dayanır ve hastalığın nedeni çoğunlukla psikolojiktir. Bu endişelerden dolayı cinsel ilişki yapılamaz. Kadın birey, korkuları ve endişeleri nedeniyle kendini koruma düşüncesiyle istemsiz cinsel ilişkiye izin vermez. Eğer kişi daha önce travmatik bir olay geçirmişse, bu cinsel birliğin kötü bir fenomen olduğu algısını yaratır. Ayrıca, kişinin bilinçaltı cinsellik algısı, sinema sahneleri veya taciz, tecavüz ve ından ilk gecenin cinsel ilişkiden uzak tutabileceği olaylardan dolayı olumsuz yönde değişmektedir. Özetle, vajinismusta, beden ruh yüzünden hastalanır. Nadiren zarar görmemiş kızlık zarı ve vajinal darlıklar nadir görülür ve vajinismusun fizyolojik nedenleri arasında görülür. Bu nedenlerden başka vajinismusun başka fizyolojik nedenleri yoktur. Bu, basit bir jinekolojik muayene sırasında, eğer bir organik bariyer cinsel ilişkiye izin vermiyorsa tespit edilebilir. Bu nedenle, vajinismus ilk olarak fizik muayene ile teşhis edilir ve organik nedenler yoksa kesinleşir. Çiftlerin birbirlerine olan şefkatleri vajinismusun psikolojik unsurları arasında değildir. Buna karşılık, vajinismusu yaşayan çiftlerin çoğu, birbirlerini seven evli çiftlerdir. Bu açıdan vajinismus teşhisi konan hastanın ortağının durumu kişiselleştirmemesi ve karmaşık hale getirmemesi önemlidir.

Vajinismus Tedavisi Olan Bir Hastalık mı?

Vajinismus, psikolojik faktörlerden dolayı cinsel işlev bozukluğu ile tedavi edilebilir ve tedavi oranı% 100’dür. Vajinismustan muzdarip bireyin yaşadığı problemler dinlenmelidir; çünkü cinsel ilişki sırasında ana korku nedeni hastaya dinlenerek kolayca ulaşılabilir. Vajinismus tedavisi psikoterapi yöntemleri ile sağlanabilir.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavisi, seks eğitimi konusunda uzmanlaşmış doktorlar ve jinekologlar tarafından yapılmaktadır. Tedavi süresi hastalığın derecesine bağlıdır ve değişir. Bununla birlikte, hasta ortalama 3 ila 4 seansta tedavi edilir. Vajinismus tedavisinde hipnoz, pelvik taban egzersizleri, dilatasyon eğitimi, geçiş adımları ve ağrı kesici kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı sınavdan sonra belirlenir. Vajinismusun en büyük payı psikolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, psikoterapi vajinismus tedavisinin en önemli aşamasıdır. Subliminal tedavi, psikoterapinin temelini oluşturur. Tedavi sürecinde, vücut kasları gevşetmek için tasarlanmıştır. Bu nedenle, tedavi sırasında hastayı zorlayacak veya rahatsız edecek bir yöntem kullanmak asla mümkün değildir.

Vajinismus Tedavi Ücretleri Ortalama Ne Kadardır?

Vajinismus tedavisinin fiyatları klinikten kliniğe değişir. Ancak, genel olarak, tek seanslık tedavi ücretleri bir veya iki muayene ücreti arasında değişmektedir. Fiyatlar vajinismus derecesine ve tedavinin nerede yapılacağına bağlı olarak değişebilir. Bu nedenle tedavinin maliyeti ile ilgili en doğru ve doğru bilgiler klinikten alınabilir. Tedaviyi şarj etmedeki en kritik faktör, tedavinin kaç seans alacağıdır. Ancak, seans sayısı hastadan hastaya değişmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nerelerde Yapılmaktadır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özel klinikler ve jinekoloji merkezleri, vajinismus tanısı alan hastalar için tedavi sağlar. Hem tedavi merkezini seçerken hem de doktorun dikkatli ve özenli olmasına özen gösterilmelidir. Merkezde steril bir muayene odası ve uyumlu bir çalışma ekibinin olması da önemlidir. Uyum içinde çalışan bir ekibe sahip olmak, hastanın samimi bir ortamda hissetmesini ve rahatlamasını sağlar. Bu başarılı bir tedavi sağlar.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi