Tüp Bebek Tedavi Süresi – Op. Dr. Tevfik Sipahi

Tüp Bebek Tedavi Süresi

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisinin süresi bu tedaviyi planlamakta olan çiftlerin en çok merak ettikleri konuların başında gelmektedir. Tüp bebek tedavisi ile ilgili net bir bilgi verebilmek mümkün ve doğru değildir çünkü bu tedavi kişiye özeldir dolayısıyla da herkes için farklı uzunlukta sürmektedir. Tüp bebek tedavisinin süresinin uzatan faktörler arasında ek destekler ve farklı tedavi yöntemlerini sıralamak mümkündür. Ayrıca bazı çiftler tedaviye ilk aşmadan başlayabilirken bazı çiftler son aşamadan başlayabilmektedirler. Bu durum uygulanacak yönteme olan ihtiyaçla ilişkilendirilmektedir.

Tüp bebek tedavisi 10 ila 15 gün içerisinde tamamlanabilmektedir ve bu tedavi için hastaneye yatmak gerekmez. Rutin hayatları devam ederken çiftler bu tedaviyi sürdürebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nedir?

Tüp bebek tedavisi anne adayının yumurtası ile baba adayının sperminin “vücut dışında” bir ortamda birleştirilmesi esasına dayanır ve beş aşamadan oluşur.

Birinci Aşama: Bu aşamada çiftler değerlendirilerek daha önceden geçirdikleri hastalıklar ve tıbbi hikayeleri dinlenir. Önceden yapılmış olan tahliller ve film sonuçları incelenerek tedaviye ne zaman başlanacağına karar verilir.

İkinci Aşama: Bu aşamada yumurtaların uyarılması ve geliştirilmesi amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda yumurta geliştirici ilaçlar kullanılır. Tüp bebek başarısını artıran en önemli faktörlerden biri çok yumurta ile embriyo oluşturulmasıdır çünkü bu embriyolar içerisinden en kaliteli olanı seçilir ve anne rahmine yerleştirilir.

Üçüncü Aşama: Üçüncü aşamada gelişmiş olan yumurtalar toplanır ve sperm örnekleri seçilir.

Dördüncü Aşama: Bu aşamada titizlikle seçilen yumurta ve spermlerin laboratuvarda döllenmesi gerçekleştirilir.

Beşinci Aşama: Bu aşamada döllenen kaliteli yumurtaların anne rahmine transferi sağlanır. Ağrısız gerçekleştirilen embriyo transferi işlemi yaklaşık 15 dakikada tamamlanmaktadır. Bu işlemin ardından 12 günün sonunda gebelik testi yapılır.

Tüp Bebek Aşamaları Ne Kadar Zaman Alır, Kaç Gün Sürer?

Özellikle başka şehirlerden gelen çiftler tüp bebek tedavisinin süresiyle alakalı endişelenebilmektedirler. Erkekler bu anlamda tedavide daha rahattır çünkü yalnızca ilk muayenede ve döllenmede gelmeleri gerekmektedir. Anne adayı ise her aşamaya katılmalıdır.

Aşamaların süreleri

  • İlk aşama: 1 gün
  • İkinci aşama: 15 gün
  • Üçüncü aşama: Yumurta toplama ortalama 40 dakika sürer.
  • Dördüncü aşama: Yumurta toplanmasından 2-3 gün sonra tüp bebek merkezine gidilmesi gerekmektedir çünkü bu aşamada rahim içerisine embriyo transferi yapılır. 5-15 dakikada tamamlanan bu işlemin ardından anne adayı 1-2 saat hastanede dinlenir.
  • Beşinci aşama: Tedavinin tamamı yaklaşık olarak en fazla 1 ay sürmektedir. Transferi takip eden 12. Günde gebelik testi yapılarak tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşıp ulaşmadığı test edilir.
Şimdi Ara!
Yol Tarifi