İdrar Kaçırma – Op. Dr. Tevfik Sipahi

İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara

Kaçırma aynı zamanda’ inkontinans ‘olarak da bilinir: İnkontinans çocuklarda en sık görülen durumdur ve dünyadaki tüm bireylerde görülebilir. Üriner inkontinans nedeniyle acı çeken bir kişi hem sosyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz etkilenmektedir. Bu bağlamda, idrar kaçırma saldırıları hem ” akut ” hem de ” kronik ” olarak görülebilir. Genel olarak, mesane veya uterus problemleri nedeniyle kadın bireylerde idrar kaçırma görülür. Bu makalede, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tevfik Sipahi’nin idrar kaçırma tedavisi ayrıntılı çalışmalara tabi tutulma ve eri ‘idrar kaçırma, ne sebep olur, idrar kaçırma neden olur, idrar kaçırma nasıl teşhis edilir?’ Birçok sorunun cevabını bulacaksınız.

İdrar Kaçırma Nedir?

‘Eter Üreter’ üretildiği böbreklerden idrar almaktan ve mesaneye transfer etmekten sorumludur. Ek olarak, mesanede idrar toplayan idrar yolu idrarı vücuttan idrar yolundan uzaklaştırır. tamamlan idrar döngüsünün tamamlanması, üretranın etrafındaki kaslar gevşediğinde ve mesane kasıldığında oluşur. Bununla birlikte, idrar tutamama söz konusu döngü içinde meydana gelebilecek bir durum nedeniyle ortaya çıkabilir.

İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

Kadınların yaşadığı idrar kaçırma problemini idrar kaçırma tedavisi Ankara ile tedavisi etmek mümkündür. İnkontinansın ortak nedenleri aşağıdaki bölümde detaylı olarak tartışılmaktadır.

İdrar Yolları Enfeksiyonu

Üriner inkontinansın çağımızda oldukça yüksek olduğu görülmekte ve bu durum enfeksiyon nedeniyle gelişmektedir. İdrar kaçırma, bir kişinin mesaneyi kontrol edemediği durumlarda berbattır. Bir kişinin idrar yolu enfeksiyonu varsa, bu sistit ise, idrar kaçırma olasılığı vardır.

Sarkma

Destekleyici dokular ve kaslar, alt karın bölgesinde bulunan organları dengeler. Ancak, “organ çıkıntıları” çeşitli durumlarda görülebilir. “Yaşlanan” ve “esnek” olabilen yapıları destekleyen doku veya kaslarda belirtilen “organ prolapsları” açısından durum gözlenebilir. Üretra, mesane ve uterusu ve kasları destekleyen dokular arasındaki diğer organlarda görülen zayıflama nedeniyle, kişi idrarı kaçırabilir.

İdrar Yolları Anormallikleri

Bir kişinin idrar kaçırma durumunun ana nedenleri idrar yolundan vajinaya idrarı anormal şekilde açan idrar fistül açılanını içerir. Fistül oluşumu doğum, radyasyon tedavisi, sinir kası hastalıkları ve alt karın ameliyatlarında ortaya çıkabilir ve idrar yollarında anormalliklere neden olabilir.

İdrar Kaçırmaya Sebep Olan İlaçlar

Üriner inkontinans, diüretikler gibi belirli aktif maddelere sahip ilaçlar nedeniyle de görülebilir. Bu nedenle, bazı ilaçlar idrar tutamamaya neden olabilir. Bu noktadan itibaren, bu ilaçları kullanan kişiler, kullandıkları ilaçları doktorlarının onayı ile değiştirebilir.

İdrar Kaçırma Nasıl Teşhis Edilir?

Ankara idrar kaçırma şikayeti olan bir kişi bir uzmana danışmalıdır. Muayene sırasında, kişinin idrar kaçırma konusunda yaşadığı sorunlar ve idrar yapma yapma alışkanlıkları doktor tarafından dinlenir ve sorgulanır. Ayrıca, kişi tarafından kullanılan ilaçlar ve yaşamında yaşadığı faktörler doktor tarafından ele alınmaktadır. Bu açıdan, doktor idrar tutamama teşhisi için farklı yöntemler uygulayabilir. Doktor, kişiden günlük inkontinansı almasını isteyebilir. Ek olarak, idrar tutamama sorunu olan kişiden çeşitli test ve testlerden geçmesi istenebilir. Böylece, idrar tutamama tedavisi asıl sorunun bulunmasıyla planlanmaktadır.

  • İlk olarak idrar kaçırma problemi yaşayan hastadan idrar tetkiki istenirken ayrıca kişinin idrar torbasının iyice boşaltılmasının gözlemi doktor tarafından yapılır.
  • İdrar torbasının muayene esnasında dolu olması halinde doktor kişinin birkaç kez öksürmesini isteyebilir.
  • İdrar torbasına verilen ‘zararsız’ bir boya ile kişinin idrar kaçırma sebebi kolaylıkla bulunabilir.
  • ‘Sistokopi’ sayesinde kesin ve doğru tanı elde edilir.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üriner inkontinans tedavisi sırasında öncelikle sorunun kaynağı bulunmalıdır. Bir kişinin idrar yolu enfeksiyonu varsa, ki bu kişinin idrar kaçırmasına neden olur, her şeyden önce ilaç, idrar yolu enfeksiyonunu geçmek için kullanılır. Bu şekilde, kişi hem idrar yolu enfeksiyonundan hem de bu enfeksiyonla ilişkili idrar kaçırma probleminden kurtulur. Bir kişi idrar yolundaki veya mesanedeki zayıflamış kaslar nedeniyle idrarı kaybedebilir. Bu konuda sorunu olan kişilerin kaslarını güçlendirmek, uygulanacak tedaviyi hedeflemekte ve bu kişilere fizik tedavi önerilebilmektedir.

Üriner inkontinansın önlenmesi için araçlar, idrar inkontinans tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kasların kasılması için, günde 1 veya 2 kez idrar kaçırma önleyen cihaz vajina içine yerleştirilir. Bununla birlikte, idrar kaçırma şikayeti olan hastalar için, kas kontrol spazmını kontrol eden ilaçlar doktorları tarafından verilebilir ve onaylanabilir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi