Embriyo Dondurma – Op. Dr. Tevfik Sipahi

Embriyo Dondurma

Embriyo Dondurma Ankara

Günümüzde çocuğu olmayan ya da çocuk sahibi olma konusunda sorunlar yaşayan kişiler sıklıkla tüp bebek uygulamalarına başvurmaktadır. İlerleyen zamanlarda gebelik planlanması durumunda anne rahmine hazır halde bulunan kaliteli embriyonun yerleştirilmesi kolaylığı sunan, embriyo dondurma işlemi de çeşitli amaçlar için yapılan tüp bebek uygulamaları arasında yer almaktadır.

Embriyo Dondurma Nedir?

Embriyoların anne rahmine transfer süreci tüp bebek tedavisinin en kritik ve heyecanlı adımıdır. Bu adımda sperm hücresi ile yumurtanın laboratuvar koşullarında döllenmesi sonucunda elde edilen embriyolar rahime aktarılır. Kalitesi yüksek olan embriyolar anne rahmine transfer edilirken diğer embriyolar da gebeliğin gerçekleşmemesi durumunda yeniden kullanılmak üzere dondurularak saklanmaktadır.

Embriyo Dondurma Hangi Amaçlar İçin Kullanılabilir?

Tüp bebek tedavisi sırasında aşağıda sıralanan durumların görülmesi durumunda anne adayının hamilelik için uygun olmaması gerekçesiyle embriyo transferi gerçekleştirilemez.

  • Karında sıvı birikmesi
  • Rahim zarının transfere uygun olmaması
  • Son anda görülen rahim polipleri

Bu durumlardan biri nedeniyle transferin gerçekleştirilememesi halinde embriyonun boşa gitmemesi adına kaliteli embriyolar dondurulmakta ve sağlık problemleri çözüldüğünde tekrardan enjekte edilebilir şekilde tutulmaktadır. Sağlık problemleri dışında yine embriyo dondurma 2-3 embriyo transferinin ardından kalanların boşa gitmemesi için sonraki gebeliklerde kullanabilmek adına gerçekleştirilebilmektedir.

Embriyo Dondurma İşleminin Avantajları Nelerdir?

Hamilelik ihtimalini artıran tüp bebek tedavisinde her zaman kaliteli embriyo elde edilememektedir. Tüp bebek tedavisinde başarının artırılabilmesi için kaliteli embriyoların daha sonra kullanabilmek için dondurulması embriyo dondurmanın başlıca avantajıdır.

Bunun yanında polikistik over sendromundan şikayetçi kişilerin embriyo dondurması çok mühimdir çünkü, PCOS yani polikistik over sendromu tedavisi sonrasında gebelik kaliteli embriyolar ile mümkündür.

Embriyo dondurma işlemi özellikle kanser tedavisi ya da radyoterapi öncesinde genellikle tercih edilmektedir.

Embriyolar Nasıl Dondurulur?

Embriyoların her aşamada dondurulabilmesi gelişen teknoloji sayesinde günümüzde mümkün. Embriyo dondurma işlemi, embriyo hücresinin koruyucu bir sıvıyla karıştırılıp plastik ya da cam ampullere yerleştirilerek -196  C derecede sıvı nitrojenli ortamda saklanması esasına dayanmaktadır.

Çözülen Embriyolar Nasıl Transfer Edilir?

Anne adayının endometriumunun uygun olması embriyo çözülmesi için ilk şarttır. Endometriumun kalınlaştırılması doğal siklusun beklenmesi veya östrojen hormonu ile siklusun sağlanması adımlarından sonra gerçekleştirilir. E2 ve LH hormonları yumurtlamadan 2-3 gün sonra transfer öncesinde kontrol edilir ve bütün koşulların uygun olması halinde embriyolar çözülerek rahme yerleştirilir.

Sıvı nitrojenden çıkarılan embriyolar oda sıcaklığına bırakılır ve çözülmesi beklenir. Özel kültür ortamından alınan embriyolar inkübatör isminde özel alanlara konularak incelenir. Herhangi bir probleme rastlanmaması ve kaliteli olduğundan emin olması durumunda embriyonun yeniden rahme yerleştirilmesi gerçekleştirilir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi