Dört Boyutlu Ultrason – Op. Dr. Tevfik Sipahi

Dört Boyutlu Ultrason

Dört Boyutlu Ultrason Ankara 2019, 2020 Fiyatları

Teknoloji hızla gelişiyor. Bu bağlamda, teknolojik gelişmeler ışığında, pratik çözümler ile insan Hayatı kolaylaşıyor. Erişilebilirlik alanları tıp dünyasını içerir. Genellikle 40 hafta süren hamilelik döneminde, anne adayları çocuklarının gelişimini dikkatlice incelemek ve sağlık durumlarından haberdar olmak ister. Maalesef, anneler için bu talep geçmişte yerine getirilmemiştir. Ancak, bu gelecekteki anneler için geçerli değildir. Ultrason bugünün tıp dünyasında kolay erişilebilir bir görüntüleme yöntemidir. Tarihte ilk kez ultrason 2 (iki) ve 3 (üç boyutlu) kullanıldı. Teknolojinin sürekli hareketi sayesinde, sonraki işlemlerde dört (4) ultrason boyutu geliştirilmiş ve kullanılmıştır.

4 Boyutlu Ultrason Nedir?

4-D Ultrason, siyah beyaz ultrason kullanan bir bilgisayarda eşzamanlı görüntü birleştirmeye verilen addır. Gösterilen şekil üç boyuta sahiptir. Bu üç boyut genişlik, uzunluk ve derinliktir. Monitörde bu üç boyutlu görüntünün eşzamanlı gösterimi “4 boyutlu görüntü” olarak adlandırılır. 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrason cihazlarını karşılaştırırken farklı özellikler var. 3D ultrason cihazları, cenin hareketlerini ve hareketleri gecikmeden gösterir. Ayrıca, 4 boyutlu ultrason kullanarak eşzamanlı bebek hareketlerini ve hareketlerini izleyebilirsiniz. Gelecekteki annenin sondasına ultrasonik sonda denir ve ultrason cihazının nihai prensibi yukarıda bahsedilen üçüncü dalga sesinin monitördeki dokular tarafından temsil edilmesidir. Aynalar düz olduğunda, monitör görüntüsü 2B olarak görüntülenebilir. Ayna köşeli ise, görüntü üç boyutludur ve doku daha hassas olabilir.

Bebeğinizi ilk önce 4 boyutlu ultrason cihazı ile gördüğünüzde, anne ve baba adayları yansıtılan görüntüyü monitör üzerinde güçlü bir şekilde etkiler. 4 boyutlu bir ultrason kullanarak fetüsün kim olduğu fikri bile mümkündür. 4-D ultrason, fetüsün daha yakından incelenmesini sağlar. Bu şekilde bebeğin cildi görülebilir ve görüntüler neredeyse gerçek. Bir 4-D ultrason cihazı kullanılarak elde edilen görüntü (ultrason), fetal anomalilerin tespit edilmesinde anahtardır. 4-D ultrason, fetüsün açık damak ve kırık dudaklarını ortaya çıkarabilir. Ek olarak, 4-D ultrason bebeğin omurgasında küçük delikler açılmasını kolaylaştırır. Ancak, tanı aracı olmayan bir 4 boyutlu ultrason, siyah beyaz ultrasonun hemen yanındadır.

4 Boyutlu Ultrason Hamileliğin Kaçınca Haftasında Tercih Edilmelidir?

Annenin hamileliğinin ilk haftalarından ultrasona kadar bebeğin midesi ultrasonla izlenebilir. Bununla birlikte, gebeliğin dördüncü ayında, 4 boyutlu ultrason yapılabilir. Bu nedenle, 4 hafta sonra 4 haftalık bir ultrason randevusu planlanabilir. 4 boyutlu ultrasonda en yüksek kalite ve doğru veriler, hamileliğin altıncı ve yedinci ayları arasında, yani hamileliğin 26 ila 30 haftası arasında  elişir. Çocuğun sağlıklı bir resmi 26 haftaya kadar elde edilemez; çünkü doğmamış bebeğin pelvik tabanı 26 hafta boyunca tamamen gelişmemiştir.

Bebeğin rahmi 30. haftadan itibaren daraldığında bebek pelvise girer. Bu nedenle, 30 hafta sonra bebeğin net bir resmini elde etmek mümkün değildir. 4-D ultrason kullanırken, belirli kriterlere uyulmalıdır. Bu özel kriterler sayesinde sağlıklı ve sağlıklı bir bebek elde edilebilir. Bu işaretlere göre, doğmamış bebeğin yüzü dışa doğru yönlendirilmelidir. Ek olarak, bebeğin yüzü ile servikal duvar arasında yeterince sıvı olması gerekir. Bu kriterler olmadan, 4-D ultrason yüksek kaliteli görüntüler sağlayamaz. Bu durumda, hamile annenin sola veya sağa dönmesi gerekebilir. Ekstra bir yöntem olarak, annenin hareket etmesi ve tatlı bir şeyler yemesi gerektiği söylenebilir. Bu önerileri takiben anne adayı ile muayene tekrar edilebilir.

4 Boyutlu Ultrason Özellikleri ve Avantajlı Yönleri Nelerdir?

 • Daha önceki zamanlarda kullanılan eski yöntemlerle karşılaştırıldığında, üç boyutlu ultrason fetustaki anormallikleri daha hızlı tespit edebilir.
 • Bebeğin parmak ve ayak parmaklarının 4 boyutlu ultrasonu tamamen değerlendirilebilir. Ancak, bu derecelendirme derecelendirmesi tam olarak 2B ultrason için geçerli değildir.
 • Gebeliğin üçüncü ayında, aday 4 boyutlu ultrason kullanarak bebeğin Down sendromu olup olmadığını belirleyebilir.
 • 4 boyutlu ultrason ile birkaç ultrasonik işlem daha net bir şekilde gözlemlenebilir.
 • 4 boyutlu ultrason bir arada birçok özellik sunar. Bu özellikler, geleneksel iki (iki) boyutlu anket fonksiyonunu ve üçüncü boyut fonksiyonunu içerir. Bu nedenle anne ve baba, hamileliğin üçüncü ayından itibaren bebeğin cinsiyetini ve renkli fotoğraflarını tanımaya adaydır.
 • 2-D ultrasonla karşılaştırıldığında, 4-D ultrason bebeğin normalden daha erken (1,5 aya kadar) görüntülenmesine olanak sağlar. Bu, hem renkli hem de keskin görüntü kalitesiyle elde edilir.
 • Ebeveynler bebeğin cinsiyetini daha erken bir aşamada öğrenebilirler. (14. Hafta)
 • 4 boyutlu ultrason yardımıyla rahimdeki yapısal problemler teşhis edilebilir.
 • 4 boyutlu ultrason, plasentada anomalilerin bulunmasını kolaylaştırır.
 • 4 boyutlu ultrason kullanılıyorsa, beklenmeyen kanamanın nedenleri daha kolay tespit edilebilir.
 • Diğer ultrason türleriyle karşılaştırıldığında, 4 boyutlu ultrason kullanımı dış gebelik, yumurtalık tümörleri, kistler, polipler ve fibroid vakalarını kolayca teşhis edebilir.
 • Plasentanın pozisyonu 4 boyutlu ultrasonla bulunabilir.

4 Boyutlu Ultrasonun Klasik Ultrason Yönteminden Farkı Nedir?

4 boyutlu ultrason teknolojisi yüksek görüntü kalitesine sahiptir. Bu özellik nedeniyle bebeğin rahimdeki tüm organları ve hareketleri çok iyi bir çözünürlükte gözlenebilir ve aynı anda gözlenebilir. 4 boyutlu ultrasonu tercih eden gebe anneler, monitörün karnındaki bebeğin 3 boyutlu olarak bakma şansına sahip. Bu şekilde anne ve bebek arasındaki duygusal bağ güçlendirilir.

Bununla birlikte, bunların ışığında, 2B ultrason gerçekleştirmenin gereksiz olduğunu söylemek doğru olmaz; Çünkü 2-B ultrason, bebeğin iç organlarının en iyi kalitede görüntüsünü sağlar. Bu nedenle, 3 ve 4 boyutlu ultrason, bebeğin iç organlarının incelenmesi için sağladıkları görüntülerde yetersizdir. Bununla birlikte, 4 boyutlu ultrason tarafından verilen transvajinal görüntü kalitesi, 2 boyutlu ultrason ile karşılaştırıldığında çok yüksektir.

4 Boyutlu Ultrason Testi Neleri İçermektedir?

4 boyutlu ultrason muayenesinde, rahim hareketlerinde bebeğin tamamen ve aynı anda görülebilmesi. 4 boyutlu ultrason tarafından sunulan bu eşzamanlı durum durumu, canlı videoda hareketleri görülen bebeğe neden olur. Böylece anne adayı ile bebek arasındaki duygusal bağ daha erken bir dönemden itibaren gelişir. Ayrıca, 4 boyutlu ultrason teknolojisinde ses dalgaları kullanılmaktadır.

4 Boyutlu Ultrason Fiyatları Ankara Ortalama Ne Kadar?

Ne yazık ki, 4 boyutlu ultrason fiyatları hakkında net bilgi vermek bir hata olacaktır. Bunun bazı sebepleri var. Öncelikle, bu ultrasonlarin fiyatları sağlık istasyonlarına ve kliniklere göre değişmektedir. Ancak, doktor muayenesinden önce yapılması gereken bazı testler bu durumun fiyatını değiştirebilir ve ödenecek ücreti artırabilir. Bu nedenlerden dolayı, 4 boyutlu ultrasonun fiyatı hakkında en doğru bilgiyi muayene için belirlemek istediğiniz kliniklerden, hastanelerden veya sağlık merkezlerinden elde etmek doğru karardır.

4 Boyutlu Ultrason Ankara Nerede Yaptırılır?

Teknoloji hızla gelişiyor ve bu eğilim tıp dünyasına da yansıyor. Ancak, bu gelişme oldukça maliyetli olabilir. Daha önce, 4-D ultrason yalnızca seçili sağlık istasyonlarında kullanılmıştı. Ancak bugün, 4 boyutlu ultrason birçok sağlık merkezinde ve klinikte kullanılmaktadır.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi