Kızlık Zarı Nasıl Dikilir – Op. Dr. Tevfik Sipahi

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı dikimi genital bölge estetik ameliyatları arasında en sık rastlanan işlemlerdendir. Bekaretini yitirmiş bir kadının tekrar ilişkiye girdiği zaman kanama olmasını gerçekleştirebilmek amacıyla yapılan işleme kızlık zarı dikimi adı verilmektedir. Kızlık zarı bu işlem ile dikilmiş olan kadının ilişki sırasında yaşadığı kanama ile bakire kadının yaşadığı kanama arasında herhangi bir fark yoktur. Kanamanın rengi gibi özellikleri aynıdır. Kızlık zarı dikimi “Kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep yöntemi)” ve “ Geçici kızlık zarı dikimi” olmak üzere iki farklı yöntemle gerçekleştirilebilmektedir.

Vajina içerisinde yer alan ve Flep olarak adlandırılan doku parçasının kaldırılarak yeni kızlık zarı oluşturulması temeline dayanan yönteme flep yöntemi adı verilmektedir. Bakire kadınlarda olduğu gibi, yeni yapılandırılan kızlık zarı vajina duvarını çevreler ve bariyer görevi görür. Ayrıca bakire kadınlardaki gibi yeni yapılandırılan kızlık zarının da ortasında bir açıklık bulunmaktadır ve bu açıklık yardımıyla vajinal salgılar ve adet kanının vücut dışına atılması sağlanmaktadır. Kadının ilk cinsel ilişkisi sırasında sonradan yapılan bu zar yırtılarak kanamaya neden olmaktadır.

Evlilikten 3-4 gün önce kızlık zarının dikişler ile dikilmesi temeline dayanan geçici kızlık zarı dikimi lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir ve bu işlem ortalama 20-30 dakika sürer. Operasyon esnasında kanama meydana gelebilmektedir ve bu durum normaldir, endişe edilmesine gerek yoktur.

Kızlık Zarının Dikildiği Anlaşılır mı?

Jinekolokij ya da adli tıp tarafından bir muayene yapılmadığı sürece kızlık zarının dikildiğinin anlaşılması mümkün değildir. Kızlık zarı dikiminin uzun vadeli yani kalıcı olabilmesi için flep yöntemi tercih edilir. Bu yöntemin bir diğer adı da doku kaydırma yöntemidir.

Kızlık Zarı Dikimi Nerede Yapılmalıdır?

Pek çok kültürde kızlık zarına büyük önem verilmektedir. Buna bağlı olarak bu operasyon tecrübeli bir uzman doktor tarafından titizlikle hijyenik bir ortamda, steril aletler kullanılarak yapılmalıdır. Başarısız geçen bir operasyonun psikolojik problemler gibi olumsuz sonuçları olabilmektedir.

Doktorun tecrübesinin yanı sıra hastanın dokusu, genital bölge temizliği ve doktorun tavsiyelerine uyması da bu operasyondan iyi sonuç alınabilmesi adına son derece büyük önem taşımaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Operasyon sonrasında doktor kontrollerinin aksatılmaması, pansumanların düzenli olarak yapılması ve enfeksiyonu önleyebilmek adına verilen ilaçların düzenli olarak alınması gerekmektedir.

Ameliyatı takip eden 7-10 günlük süreçte sportif aktivitelerden uzak durulması, motosiklet ya da bisiklete binilmemesi de gerekmektedir. Ayrıca operasyonun yapıldığı bölge düzenli olarak önden arkaya doğru temizlenmelidir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi