Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı – Op. Dr. Tevfik Sipahi

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Kapalı Yumurtalık Kisti Ameliyatı Ankara

Yumurtalık kisti operasyonları açık ve kapalı olmak üzere iki farklı yöntem ile gerçekleştirilebilmektedir. Kasık ve göbek bölgesinde açılan delikler yardımıyla kistin alınması kapalı yumurtalık kisti ameliyatının temel amacıdır. Operasyon küçük kesiler ile yapıldığı için ağrı oldukça azdır ve iyileşme süresi kısa olur. Bu avantajları dolayısıyla uygun olduğu durumlarda kapalı ameliyat yani laparoskopi uygulanır. Ancak, hastanın fazla kilolu olması, hamile olması, kanamanın olması ya da kistin büyük olması gibi durumlar söz konusu ise bu işlem uygulanamayabilir. Kistin kötü huylu olması halinde ise bu yöntem tercih edilmez çünkü kapalı ameliyatta kötü huylu tümör hücrelerinin karın içerisine dağılma riski vardır. Karın içinde yapışıklık, kanama, malignite gibi durumlarda açık ameliyat tercih edilir.

Rahim kanseri riski yoksa, kist kendiliğinden kaybolabilecek haldeyse, boyutu 8 cm’nin altındaysa, hasta genç ya da orta yaşlı ise ve hastanın tahlillerinde rahim kanserine yönelik bir bulgu yoksa ameliyat gerekli görülmeyebilir. Hekim tarafından verilen doğum kontrol hapları ile hastanın tedavisi sürdürülebilir.

Kişi 50 yaşın üzerinde ise kistin boyutundan bağımsız olarak alınması ve patolojik incelemeye gönderilmesi en uygun seçenektir.

Ayrıca kistin patlaması, ağrıya ya da torsiyona (dönmeye) neden olması gibi bir durum söz konusu ise ebatından, hastanın yaşından ve diğer faktörlerden bağımsız olarak ameliyat şarttır.

Ameliyat Gerektiren Kistler

  • Kanser markerlarında artış gözleniyorsa
  • Hastada kanser şüphesi varsa
  • Kanama, dönme, patlama ve şiddetli ağrı görülüyorsa
  • Hastanın yaşı 50’nin üzerinde ya da çocuk hasta ise
  • Kistin ebatı 8 cm üzerinde ise
  • Tedavi ve takibe rağmen kist küçülmüyor ve büyüyorsa
  • Ultrasonografik görüntülemede kötü huylu kist gözlenmişse ya da kist içinde papiler çıkıntıya rastlanılmışsa

 Bu kistler uzman bir hekim veya jinekolog tarafından operasyon ile alınmalıdır.

Yumurtalık Kisti Ameliyatının Süresi

Operasyon açık ya da kapalı gerçekleştirilmesinden bağımsız olarak yaklaşık 1 ila 3 sat sürmektedir. Bu sürede kistin türü, boyutu, hastanın kilosu, yaşı ve rahimde rastlanabilecek problemlere bağlı olarak değişiklikler olabilmektedir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatından Sonra Cinsel İlişki?

Hastanın cinsel ilişkiye girmesinde operasyonun ardından ağrısı bulunmuyorsa ve kendini iyi hissediyorsa bir sakınca yoktur. Ancak kist ya da yumurtalıkların alındığı durumlarda 10 ila 15 gün, rahmin alındığı durumlarda ise 1 ay cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilmektedir. Bebek sahibi olmak istenmesi halinde ise çiftlere 6 ay korunmaları, 1 yıl da çocuk sahibi olmamaları önerilmektedir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrasında Adet Ne Zaman Başlar?

Ameliyatı takip eden 1 ay içerisinde adet kanamalarının başlaması beklenir ,fakat bu süre hastanın son adet tarihine göre farklılık gösterebilmektedir. Ameliyat stresine bağlı olarak bazı hastalarda adet düzensizliği sorunu oluşabilmektedir. Bunun yanında, operasyon sonrasında oluşan her kanama adet kanaması olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde hekimle iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi