Cinsel Problemler ve Danışmanlık – Op. Dr. Tevfik Sipahi

Cinsel Problemler ve Danışmanlık

Cinsel Problemler ve Danışmanlık Ankara

Çoğunlukla psikolojik nedenlerden kaynaklanmakta olan pek çok sorun cinsel problemlerin temelini oluşturur. Bu problemlerin çok küçük bir kısmı fiziksel temellidir. Her ne kadar birçok kişi cinsel sorunlarını kabullenme yoluna giderek çözüm arayışından kaçsa da cinsel problemlerin tedavisi mümkündür.

Kişiden kişiye cinsel problemlerin sebepleri farklılık gösterebilse de aile baskısı görmüş neredeyse her kişide cinsel problemlere rastlanmaktadır. Ayrıca yaşanan olumsuz tecrübeler ve yanlış yönlendirmeler de cinsel problemlere sebep olan başlıca unsurlar arasında yer almaktadır. Unutulmamalıdır ki cinsel sorunlar kadınlarda da erkeklerde de meydana gelebilir.

Kültürel faktörler ve algılar kadının cinsel yaşantısını tabulaştırmaktadır. Hatta bazı toplumlarda kadın eşinin ihtiyaçlarını gidermekle sorumlu bir birey olarak algılanır ve her zaman erkeğin cinsel yaşantısı ön planda olur ve kadınlar kendi cinselliklerini mühim görmezler. Bunun ötesinde kadınlar yaşadıkları cinsel sorunları dahi fark edemeyebilirler çünkü cinsel işlev bozukluğu kadınların cinsel yaşamlarını sürdürmeleri açısından engel oluşturmamaktadır. Sonuç olarak da kadın cinsel problemlerine çözüm yolu aramaz ve kabullenerek yaşamına devam eder.

Erkekler kadınların cinsel yaşamlarına yön verebilme bakımından oldukça önemli bir konuma sahiptir ve kadınların cinsel yaşantılarını direkt olarak etkilemektedir bu nedenle kadınların yaşadığı cinsel problemler yalnızca kendileri kaynaklı olmaz. Kadınların cinselliğe karşı mesafeli olmasının pek çok nedeni olabilmektedir. Böyle bir durum olduğu zaman erkeğin probleme yaklaşım biçimi çok önemlidir çünkü sorunu çözebilecek kişi de çok daha karmaşık hale getirebilecek kişi de erkektir. Cinsel isteksizlik kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülür. Eşine duyduğu sevgi, aşk, sevilme ve beğenilme beklentisi gibi parametreler kadının cinsel isteğini doğrudan etkilemektedir. Kadının fiziksel özelliklerine rağmen üzerindeki aile sorumluluğu, eşinden destek görememek, eşinden sözlü ve fiziksel şiddet görmek gibi nedenlere bağlı olarak da kadında cinsel isteksizlik gelişebilmektedir.

Evli çiftlerde de zaman zaman cinsellik sorunları yaşayabilmektedir. Böyle bir problemle karşılaşıldığında temelde cinsellik sorunu dışında herhangi bir sorun yok ise çözüm son derece kolaydır. Ancak cinsel problemlerini göz ardı ederek tedaviden kaçan çiftlerin ilişkilerinde iletişim ve uyum problemleri bulunabilmektedir. Buna bağlı olarak da çiftlerin sosyal ve çalışma yaşamları da bu problemlerden olumsuz etkilenebilir. Yaşanan problemlerin başarıyla çözüme kavuşturulabilmesi için çiftlerden tek tarafın tedaviyi isteyerek diğer tarafı buna zorlaması yeterli değildir. Başarılı bir tedavi için çiftler anlayışlı ve sabırlı olmalıdır. Cinsel problemler bazen psikolojik temelli olabilmektedir. Bu durumlarda cinsel sorunları olan bireylerin bu sorunlar karşısında farkındalığa sahip olması çok önemlidir çünkü tedavi için istekli ve hazır olunması gerekir. Bu farkındalık içinde bireyin özgüveninin yüksek olması gerekir ve cinselliğin gerekliliğine dair inancının yüksek olması şarttır.

Bazı kadınlar cinsel yaşantılarında karşılaştıkları problemleri çözüm arayışına dahi girmeksizin kabullenip yaşamlarını sürdürmektedir. Ancak bu kanıksama durumu çözüm oluşturmak bir yana mutsuzluk, huzursuzluk, kişi ve olaylara karşı tahammül düşüklüğü gibi pek çok yeni probleme sebep olabilir. Ayrıca bu problemler baş ağrısı, halsizlik, karın ağrısı, baş dönmesi, bayılma, mide bulantısı, unutkanlık gibi bazı fiziksel sorunlara da yol açabilmektedir.

Kadınlarda en sık rastlanan cinsel sorunlar şunlardır:

  • Cinsel tiksinti
  • Vajinismus (ilişkiye girememe)
  • Orgazm olamama
  • Cinsel isteksizlik

Türk kültürünün de içerisinde bulunduğu bazı kültürlerde erkeklik cinsellikle birlikte kabul görmektedir. Buna bağlı olarak erkek cinselliğinin ön planda olduğu kültürlerde erkek bireyler cinsel problemlerle karşılaştıkları zaman bu problemleri kabullenmekte zorluk çekmektedir. Ayrıca, yine bu kültürlerde cinsellik erkek tarafından yönlendirilip domine edilmesi gereken bir olgu olarak tanımlanmaktadır. Bunların sonucunda da erkek bireyler kendilerini baskı altında hissederek cinsel performans endişeleri yaşayabilmektedir. Bu endişeler cinsel problemlerin kimi zaman temelini oluşturmaktadır. Cinsel problemlerini kabul edebilmek için erkek bireyler zamana ihtiyaç duyabilmektedir bu nedenle kadın birey bu konuda sabırlı ve anlayışlı bir tutum sergilemelidir. Sabırla yaklaşılmadığı takdirde erkek birey problemin çözümüyle ilgili inatçı bir tavra girebilmektedir.

Mastürbasyon her ne kadar cinsel problemlerin çözümü ve fiziksel ihtiyaçların giderilmesi için erkek bireyler tarafından tercih edilse de çözüm olduğunu söylemek mümkün değildir çünkü mastürbasyonun alışkanlık haline gelmesi halinde kişi eşiyle cinsel ilişkiyi azaltabilir. Azalan cinsel birliktelik çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına sebep olabilir ve problemlerin çözümü konusunda motivasyonlarını kırabilir.

Erkeklerde en sık rastlanan cinsel sorunlar şunlardır:

  • Orgazm olamama
  • Sertleşme problemleri
  • Erken boşalma
  • Cinsel isteksizlik

Ruh sağlığı gibi beden sağlığı da sağlıklı bir cinsel yaşantı için korunması gereken faktörlerdendir. Bedensel problemlerin çözümüne titizlikle yaklaşarak fiziksel sağlığa önem verilmesi cinsel problemlerle karşılaşılma olasılığını düşürmektedir. Aşırı kilo, cilt hastalıkları, eklem sorunları, ağız ve diş hastalıkları gibi problemlerin çözümleri daha zordur ve bu tarz problemleri olan kişilerde cinsel problemlere de daha sık rastlanmaktadır. Ruh ve beden sağlığına bütün olarak dikkat edilmesi çok önemlidir çünkü bedensel ve ruhsal problemler birbirleriyle ilişkilidir.

Cinsel sorunlar yaşayan çiftlerde bir taraf bazen sorunun çözümü konusunda isteksiz davranabilmektedir. Bu durumda diğer tarafta eşinin kendisini beğenmediği, sevmediği, eşinin eşcinsel olduğu ya da eşinin kendini aldattığı gibi şüpheler oluşabilmektedir. Bu şüpheler de çözümü daha zor birtakım problemler yaratarak evliliği bir çıkmaza sürükleyebilir. Oysa ki bu çıkmazdan kurtulmanın yolu çok basit bir tedavi ile mümkündür. Dünya üzerinde toplum, kültür ve eğitim düzeyi fark etmeksizin her insan cinsel sorunlarla karşılaşabilir. Bu nedenle, cinsel problemlerin farkında olup tedaviden kaçınılmaması gerekmektedir.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi